Музей ім К.Шимановського


Кароль Шимановський

shim02.jpg (11361 bytes)
К.Шимановський
Малюнок А.Горовіца

   Кароль Шимановський народився 3 жовтня 1882 року в маєтку Тимошівка на Україні у висококультурній родині польських поміщиків Корвін-Шимановських, що ведуть свій родовід від славних часів польської історії. Літо Шимановські проводили в Тимошівці, зиму - в Єлисаветграді. В Єлисаветграді жили і родичі Шимановських - родини Нейгаузів, Блюменфельдів, нерідко бували Івашкевичі.
   Усі діти Шимановських пройшли через відому Єлисаветградську музичну школу Густава Нейгауза.
   З 1901 року Кароль навчається у Варшаві у провідного польського композитора того часу Зигмунта Носковського (композиція і контрапункт) і теоретика Марка Завирського (гармонія). У цей час він близько сходиться з молодими музикантами - Г.Фительбергом, М.Карловичем, Л.Ружицьким, А.Шелюто. Так виникає співдружність "Молода Польща в музиці", метою якого стає пропаганда нової польської музики - у спільних концертах і шляхом видання творів. Перший концерт, у якому виконувалися твори молодих композиторів, відбувся у Варшавській філармонії 2 лютого 1906 року і був повторений 9 лютого. З творів Шимановського пролунали Концертна увертюра ор.12 (під керуванням Г.Фительберга), Варіації на народну тему ор.10 для фортепіано (соліст Г.Нейгауз); у концерті 9 лютого Нейгауз зіграв замість Варіацій присвячену йому Фантазію ор.14. Критика зустріла дебют молодих композиторів доброзичливо і навіть з ентузіазмом. У цьому ж році, 30 березня, відбувся концерт у Берліні.
   У листопаді 1906 року Шимановський побував у Львові, де зумів установити контакти з музичною громадськістю; з тих пір у Львові нерідко звучали твори Шимановського.
   У 1909 році А. Рубінштейн виступав у Кракові з програмою з фортепіанних творів Шимановського, у 1914 році Увертюра Шимановського виконувалася в сезонах С.Кусевицького (у концерті, присвяченому сучасній польській музиці).

   Навесні 1914 року Шимановський їде в Італію, на острів Сицилія. З Італії через Париж він приїжджає в Лондон і знайомиться зі Стравінським. Тут його застає початок першої світової війни, і композитор повертається в рідну Тимошівку.
   Роки першої світової війни Шимановський проводить в Україні, улітку він живе в Тимошівці, узимку в Києві, часто виїжджає в Петроград і Москву. Твори Шимановського були включені в репертуарний план концертних сезонів Кусевицького і Зілоті, їх виданням зацікавилася музична фірма Юргенсона.
   Період революції і громадянської війни (1917-1919) Шимановський провів з родиною в Єлисаветграді. Тут він написав "Пісні шаленого муедзіна", "Любовні пісні Хафіза", транскрипції трьох каприсів Паганіні, літературний твір - роман "Ефеб", почав працювати над оперою "Король Рогер".
   Діяльність Шимановського з кінця 1919 року протікає в Польщі.
   У серпні 1922 року Шимановський їде в Закопане, де заново відкриває для себе народне мистецтво польських гуралей. Незабаром народжується задум національного балету "Харнасі".
   1924 - 1926 роки принесли польському художнику ряд великих успіхів; особливо примітні були концерти в Парижі (1924 - 1925), на яких виконувалися Перший скрипковий концерт, "Любовні пісні Хафіза", Третя симфонія, Мазурки і "Метопи" для фортепіано; у 1926 році у Варшаві відбулася постановка опери "Король Рогер".
   У 1930-1932 роках Шимановський - ректор Варшавської Музичної академії. Зусилля Шимановського-педагога були спрямовані на підвищення професійного рівня молодих музикантів, на розширення їхнього кругозору, знання сучасної музики.
   Уряд нагородив Шимановського хрестом Почесного легіону, Ягелонський університет у Кракові присудив йому титул доктора honoris causa, Міжнародне суспільство сучасної музики, куди входили Р.Штраус, де Фалья, Равель, Стравінський і Барток, обрало композитора своїм почесним членом.
   У грудні 1936 року безнадійно хворий Шимановський їде в Грас, де ще намагається робити начерки балету "Повернення Одисея". Там, у березні 1937 року у вкрай важкому стані його застала Леонія Градштейн, секретар композитора, що приїхала за його викликом. Вона перевозить хворого в санаторій спочатку в Кани, потім у Лозану, де 29 березня опівночі Шимановський помер.
   Похований Шимановський в Кракові.